na skróty
informacje
Bezpieczna droga do szkoły
17:18 6.09.2017
W okresie od 4 do 8 września prowadzone są przez policjantów powiatu krakowskiego wzmożone działania pt. "Bezpieczna droga do szkoły". Akcja ma na celu zapewnienie uczniom bezpieczeństwa w drodze do placówek oświatowych i powrotów do domu, a także uświadomienie opiekunom, że za bezpieczeństwo dzieci jesteśmy wszyscy odpowiedzialni. Przez cały rok policjanci będą prowadzić w szkołach i przedszkolach pogadanki i prelekcje nt. bezpieczeństwa".
Mundurowi dbają o bezpieczne przekraczanie przez dzieci i młodzież jezdni na przejściach dla pieszych, zlokalizowanych w pobliżu szkół, a najmłodszym wskażą również zasady prawidłowych zachowań na drodze. Jednocześnie będą bacznie obserwować jazdę kierowców i zdecydowanie reagować na popełniane przez nich wykroczenia drogowe, szczególną uwagę zwracając przy tym na nadmierną prędkość, kierowanie po użyciu alkoholu, wyprzedzanie w rejonie przejść dla pieszych, przewożenie dzieci pojazdami niesprawnymi technicznie oraz w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu. W trosce o bezpieczeństwo uczniów funkcjonariusze skontrolują również autobusy szkolne.

Akcja nie zwalnia jednak rodziców i opiekunów dzieci z odpowiedzialności za kształtowanie w pociechach prawidłowych postaw oraz zasad postępowania na drodze. Stąd dorośli winni pamiętać, aby podczas spacerów z dzieckiem, czy też jazdy samochodem dawać dobry przykład, przestrzegając przepisów ruchu drogowego.